Mide Koruyucular Gerçekte Mideye Ne Yapar ?

 

💥Mide şikayetlerinde ya da mideye dokunma ihtimali olan bir ilacın yanına kolayca yazılan mide koruyucu ya da tıbbi ismi ile proton pompa inhibitörleri (ppı) gerçekte masum mu?

💥Malesef ki değil, sindirimin doğru başlayabilmesi için midemizde asit bir ortama ihtiyacımız var. Oysa ppı’lar mide hücrelerin asit üreten mekanizmasını geri dönüşümsüz olarak bozuyor.
O hücrenin ömrü tamamlanıp yerine yeni bir hücre gelene dek midede yetersiz mide asidine sebep oluyor.

💥Bu durum yetersiz sindirimin ve yetersiz emilimin yanı sıra ağız yoluyla aldığımız patojen mikrorganizmaların da bağırsağa kolayca geçerek örneğin salmonella, clostridium diff. gibi  bağırsak infeksiyonlarına neden oluyor.

💥Midede yetersiz sindirilen besinler bağırsakta disbiyoza ve siboya sebep olabiliyor.

💥 Ayrıca yapılan bazı çalışmalar ppı kullanımının pankreas kanseri, demans ve kronik böbrek yetmezliği riskini artırdığını gösteriyor.

🌱Peki mide şikayetlerimiz için alternatif ne yapalım?

Yine herşey beslenmeyi düzeltmekle başlıyor.
🔹️Düşük karbonhidratlı beslenme önemli.
🔹️Melatonin
🔹️Degliserize meyan kökü
🔹️Aleo vera
🔹️Çinko
🔹️Curcumin
🔹️Quercetin
🔹️D-limonen kullanılabilecekler arasında.

📍Uyarmam gereken bir nokta var ki çok önemli,
5 yıldan uzun zamandır mide koruyucu kullananlar, mide fıtığı olanlar, barrett özefagusu olanlar mide ilacını birden bırakamazlar. Aksi takdirde mide kanaması gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir. Bu hastalar için mide koruyucunun doktor kontrolünde ve diğer desteklerle birlikte uzun zamana yayarak kesilmesi gerekiyor.

🌱 Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de mide koruyucular peynir ekmek gibi tüketilmekte, oysa sağlık için olmazsa olmazlardan biri doğru sindirimdir. Siz de faydalanmasını istediğiniz sevdiklerinizle paylaşın.

Sevgilerimle, mutlu günler dilerim…❤

Yorum Yaz

Open chat
Whatsapp İletişim Hattı